funkcja: widowiskowa, sportowa, usługowa
projekt: 2019
adres: ul. Wyspiańskiego 33, Poznań
inwestor: MTP Sp. z o.o.
powierzchnia zabudowy: 8 338,3 m2
powierzchnia całkowita: 26 768,74 m2
powierzchnia użytkowa: 12 033,03 m2
Kubatura: 21 7767,56 m3
Wysokość: 27,57 m
Hala widowiskowo-sportowa Arena wzniesiona została w latach 1972-1974 w północnej części Parku Kasprowicza w Poznaniu, wg projektu mgr inż. arch. Jerzego Turzenieckiego. Jego charakterystyczna forma na rzucie okręgu i nietypowa konstrukcja zwieńczona złocistą powłoką kopuły na stałe wpisała się w krajobraz miasta, czyniąc z Areny nieodłączny element na mapie modernistycznej architektury Poznania.
Zgodnie z projektem technicznym z 1970 roku „budynek miał umożliwiać „organizowanie w nim imprez zarówno typu estradowego jak i sportowego od indywidualnych koncertów kameralnych począwszy aż po występy kilkuset-osobowych zespołów pieśni i tańca”.
Taką też funkcje Arena pełniła przez wiele lat, umożliwiając organizację wydarzeń rangi lokalnej, jak i krajowej. Jednak w wyniku braku planowanych napraw i unowocześnień oraz powstania innych, konkurencyjnych obiektów tego typu w niewielkiej odległości od Poznania, ranga hali uległa znacznemu obniżeniu.
Przedmiotem naszego opracowania jest modernizacja, przebudowa i rozbudowa obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu placu manewrowego i części Parku Jana Kasprowicza w Poznaniu. Zmodernizowana Arena powiększy się o jedną nowoprojektowaną kondygnację podziemną. Poziom parkietu hali znajdować się będzie o około 6m niżej niż obecnie – dzięki czemu możliwe jest zaprojektowanie kolejnych, dodatkowych trybun.
Po przebudowie obiekt pomieści około 9 200 widzów – w tym 6 100 na miejscach stałych. W jego wnętrzu możliwe będzie organizowanie imprez sportowych krajowych i międzynarodowych najwyższej rangi (Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy) w trzech podstawowych dyscyplinach sportowych: piłka ręczna, piłka siatkowa, koszykówka oraz innych, wymagających boiska o podobnej wielkości (np. tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, futsal, sporty walki).
Oprócz imprez sportowych w Arenie możliwe będzie organizowanie widowisk takich jak przedstawienia teatralne, widowiska operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne. Ponadto w zmodernizowanym budynku możliwe będzie organizowanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw i targów. Atrakcyjność obiektu podnosić będą funkcje dodatkowe dostępne podczas trwania imprez jak i na co dzień – usługi gastronomiczne, rekreacyjne, sportowe oraz handel.
W ramach inwestycji w sąsiedztwie Hali Arena powstanie także budynek administracyjny, a w kolejnym etapie prac 3-kondygnacyjny parking podziemny. Wysoka jakość zastosowanych materiałów, nowatorskie rozwiązania z zakresu projektowania miejskich parków i placów, działania pro-ekologiczne w sposobie zagospodarowania terenu to zagadnienia priorytetowe dla planowanej przebudowy.