info
Modernizacja, przebudowa i rozbudowa Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu
Funkcja: WIDOWISKOWO-SPORTOWA, USŁUGOWA
Projekt: 2019
Adres: UL. WYSPIAŃSKIEGO 33, POZNAŃ
Inwestor: MTP SP. Z O.O.
Powierzchnia całkowita: 26 769 m2
Powierzchnia użytkowa: 12 033 m2
Kubatura: 217 766 m3
Wysokość: 27.00 m
B
Projekt w technologii BIM

Przedmiotem naszego opracowania jest modernizacja, przebudowa i rozbudowa obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu placu manewrowego i części Parku Jana Kasprowicza w Poznaniu. Zmodernizowana Arena powiększy się o jedną nowoprojektowaną kondygnację podziemną. Poziom parkietu hali znajdować się będzie o około 6m niżej niż obecnie – dzięki czemu możliwe jest zaprojektowanie kolejnych, dodatkowych trybun.

Po przebudowie obiekt  pomieści około 9 200 widzów – w tym 6 100 na miejscach stałych. W jego wnętrzu możliwe będzie organizowanie imprez sportowych krajowych i międzynarodowych najwyższej rangi (Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy) w trzech podstawowych dyscyplinach sportowych: piłka ręczna, piłka siatkowa, koszykówka oraz innych, wymagających boiska o podobnej wielkości (np. tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, futsal, sporty walki).

Oprócz imprez sportowych w Arenie możliwe będzie organizowanie widowisk takich jak przedstawienia teatralne, widowiska operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne. Ponadto w zmodernizowanym budynku możliwe będzie organizowanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw i targów.  Atrakcyjność obiektu podnosić będą funkcje dodatkowe  dostępne podczas trwania imprez jak i na co dzień – usługi gastronomiczne, rekreacyjne, sportowe oraz handel.

W ramach inwestycji w sąsiedztwie Hali Arena powstanie także budynek administracyjny, a w kolejnym etapie prac 3-kondygnacyjny parking podziemny. Wysoka jakość zastosowanych materiałów, nowatorskie rozwiązania z zakresu projektowania miejskich parków i placów, działania pro-ekologiczne w sposobie zagospodarowania terenu to zagadnienia priorytetowe dla planowanej przebudowy.