info
Przebudowa wraz z rozbudową, zmianą sposobu użytkowania części Pawilonu nr 6
Funkcja: biurowa
Projekt: 2020-2021
Adres: ul. Grunwaldzka/Święcickiego
Inwestor: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Powierzchnia całkowita: 5 108 m2
Powierzchnia użytkowa: 4 597 m2
Kubatura: 20 030 m3
Wysokość: 21.79 m

Projekt obejmuję przebudowę wraz z rozbudową i zmianą sposobu użytkowania części pawilonu H6 zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Święcickiego w Poznaniu – w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Collegium Heliodori. Część budynku, wzdłuż ulicy Święcickiego zostanie przebudowana. Budynek zostanie przystosowany do nowej funkcji biurowej – na parterze pojawią się większe przeszklenia, powstanie reprezentacyjna strefa wejściowa. Projekt z szacunkiem traktuje istniejący budynek – zachowane zostaną podziały i rytm elewacji, detale architektoniczne w formie ryflowanych płyt betonowych zostaną odnowione. Na parterze i wysokim piętrze z antresolami znajdą się powierzchnie biurowe na wynajem.

Od strony ulicy Grunwaldzkiej powstanie nowa, pięciokondygnacyjna część biurowa, która przesłoni pustą, północną ścianę hali targowej nr 6. Bryła budynku została tak ukształtowana, aby zachować rosnącą w narożniku działki lipę. Czysta, prosta forma zostanie obudowana stalowymi żyletkami – które nawiązują swoimi podziałami do najlepszych poznańskich modernistycznych realizacji. Budynek oglądany w skrócie będzie sprawiał wrażenie pełnej, jednolitej elewacji – natomiast oglądany prostopadle, nabierze lekkości i pokaże wnętrza przez przeszklone fasady. Na parterze budynku znajdzie się strefa wejściowa oraz lokal gastronomiczny. Ostatnia kondygnacja zostanie wycofana, aby stworzyć obszerny taras dla użytkowników, obsadzony zielenią, ukryty za ażurową elewacją.

Kolorystyka elewacji została tak dobrana, aby nie konkurować z otoczeniem i spójnie wpisać się w kontekst miejsca. Budynek nie ma się narzucać, a dobrze wypełnić tkankę miejską.